Działania zastępu GCBA Man 23/24 maja 2019 roku.

Zastęp został zadysponowany 23 maja o godz . 22:23 do komendy PSP Strzyżów .

Po dojeździe skierowany do :

Kożuchów nr. 43 – godz. 23:00  – po przybyciu zastępu na miejsce właścicielka nieruchomości poinformowała , że woda zalewała budynek gospodarczy oraz dom . Jednak po zgłoszeniu znaczna jej część odpłynęła z pomieszczeń . Stan wody w pomieszczeniach był nieznaczny . Wypompowanie przy użyciu pomp ze względu na małą ilość wody było niemożliwe .

Jazowa Kurniki – godz 23:35 zastęp w trakcie przejazdu do miejsca zadysponowany do Wiśniowa 70 .

Wiśniowa 70 – po zlokalizowaniu adresu i dotarciu na miejsce o godz. 23:50 zastęp został poinformowany iż nie wzywał pomocy . Na miejscu obecni też byli sąsiedzi z nieruchomości 70A ,  70B , 70E – również stwierdzili  , że ich mienie nie zostało uszkodzone w trakcie zjawiska pogodowego.

Wiśniowa 264 – 0 godz 00:20 zastęp dotarł do wskazanej nieruchomości. Właściciele odmówili próby wypompowania wody z posesji. Stwierdzili na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z podtopieniami, że nie ma możliwości skutecznego wypompowania wody z ich posesji w promieniu 200 m. Jedyna skuteczna możliwość to przepompowanie poza czynny nasyp kolejowy.Właściciele poprosili o zabezpieczenie drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego  oraz budynku gospodarczego. Do stanowiska kierowania zgłoszono zapotrzebowanie na piasek i worki. Po 10 minutach został dowieziony piasek przez służby gminne . Zastęp dokonał zabezpieczenia wraz z OSP Konieczkowa drzwi nieruchomości przed dostępem wody.

Kożuchów 12 i 14 – o godz. 1:10 zastęp został skierowany do dwóch nieruchomości w celu sprawdzenia zgłoszenia. Po przybyciu na miejsce właściciele nieruchomości poinformowali  iż wcześniej działała Straż Pożarna i dokonała wypompowania wody z budynków. Właściciele stwierdzili również że woda systematycznie opada i nie stanowi już poważniejszego zagrożenia.O godz. 1:33 zastęp został odwołany przez stanowisko kierowania z dalszych działań na terenie gminy Wiśniowa.

O godz. 2:36 zastęp został zaalarmowany do zabezpieczenia budynku Szkoły Podstawowej w Niebylcu. Po przybyciu na miejsce okazało się że woda wystąpiła z koryta rzeki Gwoździanka i zagraża zalaniem budynku. Wraz z zastępem SLRT Ford dokonano transportu piasku na miejsce  i zabezpieczenia terenu workami z piaskiem. W trakcie transportu  okazało się że rzeka wystąpiła również w okolicy budynków 1 , 1A , 2 , 3 , 4 , 5 oraz Stacji Paliw i budynku firmy BiT. Dowodzący działaniami druh Rafał Kołodziej poprosił o wsparcie. Na miejsce przybyły zastępy Osp Jawornik , OSP Konieczkowa , OSP Baryczka. Dokonano zabezpieczenia budynków workami z piaskiem. Działania zakończono o godz. 5:00.