nmStrażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli w niedzielę 6 maja 2018 roku w 24. Podkarpackiej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.Pielgrzymka związana była z obchodami Dnia Strażaka. Gminę Niebylec reprezentowały jednostki : Ochotnicza Straż Pożarna w Niebylcu , Ochotnicza Straż Pożarna w Lutczy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Baryczce. Dla strażaków z Niebylca była to 16 pielgrzymka. Delegacja z Niebylca wraz z Pocztem Sztandarowym wyjechała w składzie : Rafał Kołodziej , Wacław Krupa , Stanisław Knaź , Józef Sołtys , Leszek Jasiński , Paweł Wcisło , Krzysztof Sowa , Mariusz Pankiewicz , Andrzej Kowalski , Kazimierz Dziki , Stanisław Wesołowski.W drodze do Sanktuarium delegacja skupiła się w modlitwie przed grobem Zbigniewa Stachury , który pochowany jest na cmentarzu w Przemyślu , pochodzi z Niebylca i jest przyjacielem strażaków.

Program uroczystości:

10.30- zbiórka delegacji strażackich i pocztów sztandarowych przed placem Sanktuarium,

10.45- wprowadzenie sztandarów na plac celebry,

11.00- uroczysta Msza Święta w intencji strażaków z Podkarpacia pod przewodnictwem j.e ks. Arcybiskupa Adama Szala z wprowadzeniem relikwii św. Floriana do Kościoła.

Uroczystości rozpoczęły się o godz 11 : 00. Dowódca uroczystości wprowadził poczty sztandarowe na czele z orkiestrą dętą po czym złożył meldunek o rozpoczęciu uroczystości.Meldunek odebrał wiceprezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie druh Janusz Konieczny.Po złożeniu meldunku wszyscy strażacy skupili się w modlitwie podczas odprawionej Mszy Świętej w intencji strażaków , którą celebrował i homilię wygłosił abp Adam Szal. Metropolita Przemyski  , który przypomniał w kazaniu o tym, jak ważne w życiu są przykazania. Abp Szal chwalił strażaków za to, że nie tylko pomagają ofiarom pożarów i wypadków, ale że angażują się w różne działania społeczne i religijne.Podczas Mszy św. uroczyście przekazano do sanktuarium relikwie św. Floriana – patrona strażaków. Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrał wiceprezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie druh Janusz Konieczny. Podziękował wszystkim strażakom za ich ofiarną służbę , za trud i poświęcenie w służbie , która niesie pomoc potrzebującym. Wspomniał że w przyszłym roku będzie to 25 jubileuszowa pielgrzymka i liczy na niezawodne przybycie strażaków.Na koniec dowódca uroczystości odprowadził Poczty Sztandarowe a jednostki udały się do miejsca zakwaterowania.

Przed grobem Zbigniewa Stachury

Strazacy przed grobem Zbigniewa Stachury