nb

Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszego regionu. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli. W środę 15 sierpnia 2018 roku na stadionie sportowym w Niebylcu odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Niebylec. Organizatorami tegorocznych dożynek byli : Wójt Gminy Niebylec , Gminny Ośrodek Kultury , Parafia Rzymsko Katolicka , Sołectwo Niebylca , Sołectwo Małówki , Koło Gospodyń Wiejskich. Starostami dożynek byli Państwo Danuta i Stanisław Antonikowie. O godz. 14 została odprawiona Msza Święta polowa w intencji rolników , którą celebrował ks. Jan Młynarczyk a homilię wygłosił ks. Czesław  Goraj. Po zakończeniu Mszy Świętej zostały poświęcone wieńce , Wójt Gminy Niebylec Pan Zbigniew Korab powitał wszystkich gości a Starostowie częstowali zebranych  chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów. W części artystycznej wystąpiła między innymi kapela  JANY  z Niebylca oraz zespół pieśni i tańca BANDOSKA z WDK w Rzeszowie. Niewątpliwą atrakcją Dożynek był pokaz młocki, w oparciu o zachowane zabytkowe już maszyny i urządzenia, Rekonstrukcja przygotowana została przez Muzeum Silników .Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej. W godzinach wieczornych do tańca przygrywał zespół MAGIC.  Podczas  masowych zgromadzeń ludności kluczową rolę odgrywa zapewnienie bezpieczeństwa. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebylcu została zaproszona przez Wójta Gminy Niebylec do wzięcia udziału w uroczystościach. Zadaniem strażaków z Niebylca było zabezpieczenie terenu , pomoc logistyczna ,  utrzymanie porządku publicznego , kierowanie ruchem oraz   udzielanie w razie potrzeby kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Nad całością zabezpieczenia czuwał Prezes Jednostki druh Rafał Kołodziej.