MOTOPOMPA POŻARNICZA TOHATSU


Motopompa pożarnicza TOHATSU posiada nowoczesne rozwiązania techniczne, co zwiększa do maksimum jego operatywność pożarniczą oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Masa motopompy w stanie suchym wynosi zaledwie około 94 kg,  a konstrukcja jest bardzo zwarta. Przy takiej wadze i rozmiarach pompa może być łatwo przenoszona przez dwie osoby i ustawiona w pobliżu pożaru, nawet w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. są to istotne  cechy dla pomp pożarniczych przenośnych, umożliwiające szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej.
Silnik zaprojektowano i wyprodukowano wyłącznie do zastosowania w pompach pożarniczych. Wysoka sprawność, lekkość i niewielkie rozmiary podnoszą jego niezawodność i trwałość.
Większość części składowych silnika i pompy jest wykonana z odpornego na korozję stopu aluminiowego, co redukuje wagę i przedłuża trwałość użytkową.
Opracowano specjalny silnik do zastosowania wyłącznie w modelu motopompy. Pozwoliło to na precyzyjne połączenie sprawności silnika z wymaganiami pompy oraz uprościło jej całą konstrukcję. Benzyna i olej są zmieszane automatycznie w proporcji dopasowanej do prędkości obrotowej silnika. System ten eliminuje potrzebę wstępnego mieszania paliwa.  W modelu tym zastosowano bezolejową pompę próżniową jako wyposażenie standardowe. pozwala to nie tylko oszczędzać olej, ale również chroni przed zanieczyszczeniem środowiska, ponieważ nie stosuje się oleju jako uszczelniacza. czas zasysania wody jest następujący:
ok. 4,0 sek. przy hs = 1,5 m
ok. 20 sek. przy hs = 7,5 m
Zastosowana łopatkowa pompa próżniowa ma możliwość podnoszenia wody na wysokość do 9 m.W Powiecie Strzyżowskim pięć jednostek Straży Pożarnych posiada takie motopompy.Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Niebylcu.Zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatowego Straży Pożarnych zawody sportowo-pożarnicze odbywają się na takich właśnie motopompach.Wszystkie pięć biorą udział w  zawodach.Drużyny startujące losują na której pompie będą startować.Pompy wymieniane są do każdego startu.Jednostki , które są w posiadaniu tych pomp dowożą je na każde zawody.Inauguracją rozpoczynającą cykl zawodów sportowo – pożarniczych w 2017 roku była Gmina Frysztak gdzie gościliśmy w Niedzielę 2 lipca.Następnym etapem będą Gminy : Wiśniowa , Strzyżów , Niebylec , Czudec , i zawody powiatowe, które odbędą się w Połomii.

IMG_0011IMG_0025IMG_0038