2016-04-21Zastęp GCBA Man z OSP Niebylec wziął udział w powiatowych Ćwiczeniach Obronnych w Konieczkowej. O godz. 16:00 21 kwietnia jednostki OSP z całej gminy oraz jednostki KSRG z terenu powiatu przybyły na miejsce zgrupowania przy remizie w Konieczkowej. Po odprawie w miejscu koncentracji sił i środków o godz. 17:00 wpłynęło zgłoszenie o pożarze kurnika w Konieczkowej. W pierwszym rzucie OSP Konieczkowa, Jawornik, Gwoźnica Górna, Niebylec, Lutcza, Blizianka i Gwoździanka. Po dotarciu na miejsce przystąpiono do działań.
Man z Niebylca miał za zadanie zasilanie środkiem gaśniczym dwa samochody średnie, sam również przyjmował wodę dowożona przez inne zastępy. Dodatkowo druhowie z Niebylca zbudowali 2 linie gaśnicze – przy jednej z nich działała rota w aparatach ODO. Podczas ćwiczeń 2 osoby symulowały stany zagrożenia zdrowia i życia. Rocie w aparatach ODO zdarzył się jednak incydent, który nie był symulowany: podczas działań u jednego ze strażaków rozpoznano objawy omdlenia i dzięki zabiegom strażaków z Niebylca osoba nie utraciła przytomności. Strażakowi z Gwoździanki została udzielona pierwsza pomoc przez druhów z innych jednostek trenujących w tym dniu udzielanie pomocy przedmedycznej, następnie został on przekazany zespołowi ratownictwa medycznego ze Strzyżowa.
Po zakończeniu działań strażacy w Niebylca uczestniczyli w poszukiwaniu zaginionych wraz wszystkimi jednostkami uczestniczącymi w ćwiczeniach oraz policją. Ćwiczenia zostały zakończono około 21:00.
Zdjęcie oraz opis dostępne również na stronie Powiatu Strzyżowskiego http://www.strzyzowski.pl/aktualnosci/art,2059