2015-11-19Strażacy OSP Niebylec po raz drugi w tym miesiącu wyjechali do tragicznego zdarzenia na drodze krajowej nr 19 tym razem w Baryczce. 19 listopada około 19:25 zastęp GCBA Man udał się do wypadku w Baryczce, już w drodze nasłuchując komunikację radiową zorientowaliśmy się, że będziemy mieć do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Po dojeździe na miejsce zastaliśmy gruzowisko pozostałe z murowanego przystanku autobusowego i wrak samochodu osobowego marki audi tuż za nim. W samochodzie znajdował się kierowca, u którego stwierdzono nagłe zatrzymanie krążenia i natychmiastowo rozpoczęto masaż serca w pozycji zastanej. Dokonano również uwolnienia poszkodowanego ze zniszczonego pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Do dramatycznej walki o życie młodego kierowcy dołączył również zespół ratownictwa medycznego ze Strzyżowa oraz ratownicy JRG Strzyżów. Starania ratowników niestety okazały się nieskuteczne. Do zdarzenia zaangażowane zostały dodatkowo OSP Lutcza oraz OSP Jawornik i OSP Połomia do zorganizowania objazdów. Działania jakie prowadzili strażacy OSP Niebylec to poza wyżej wymienionymi zabezpieczenie przeciwpożarowe wraku samochodu z użyciem piany, oświetlenie miejsca zdarzenia, pomoc w usunięciu gruzowiska, wyburzenie pozostałej ściany przystanku z użyciem wyciągarki oraz zorganizowanie ruchu wahadłowego. Powrót do remizy nastąpił około 23:30. Skład zastępu tym razem był następujący: Wacław Krupa – dowódca, Lucjan Bliźniak – kierowca oraz ratownicy: Maciej Noster, Piotr Ziobro, Bartosz Kasprzyk, Leszek Lutak, Mariusz Pankiewicz, Rafał Wcisło, Marcin Wolan oraz Mirosław Lenart.
Tragicznie zmarły 24.letni kierowca okazał się strażakiem OSP Jawornik, został on pochowany 22 listopada w kościele parafialnym w Jaworniku. We mszy św. pogrzebowej udział wziął m.in. poczet sztandarowy z Niebylca i oczywiście w największej liczbie druhowie z OSP Jawornik, jak również poczty sztandarowe OSP Lutcza, OSP Blizianka, OSP Konieczkowa oraz OSP Gwoździanka. W ostatniej drodze druha Rafała udział wzięli niemal wszyscy ratownicy OSP Niebylec biorący udział w akcji w Baryczce. Nadmienić trzeba, że druh Rafał w ostatnich chwilach otrzymał łaskę ostatniego namaszczenia przez kapłana, który przybył na miejsce wypadku.
Poniżej nagranie, gdzie w pierwszych minutach filmu strażacy OSP Niebylec prowadza samodzielne działania.