Pokaz ratownictwa w Zespole Szkół Samochodowych w Rzeszowie

28 marca 2014 r. trzech druhów OSP Niebylec wzięło udział w pokazie ratownictwa, który odbył się w ramach „Dni otwartych” w Zespole Szkół Samochodowych im. Obrońców Westerplatte w Rzeszowie.300-207
Na teren szkoły przybyliśmy naszym GCBA Manem w mieszanym składzie: starszy sekcyjny Łukasz Krzanowski PSP Strzyżów, Piotr i Jan Błądziński – OSP Jawornik, Wojciech Stanisławczyk – naczelnik OSP Konieczkowa, Lucjan Bliźniak,700-505
Paweł Wcisło i Mirosław Lenart – OSP Niebylec, nieco później dotarł również Marek Pakla prezes OSP z Konieczkowowej. Nietypowy skład jak i dość odległe miejsce, gdzie prezentowaliśmy swoje umiejętności zorganizowane zostało za sprawą naszego kolegi, wspomnianego wcześniej Piotrka Błądzińskiego, aktualnie ucznia ostatniego roku technikum w „rzeszowskiej samochodówce”. W ubiegłym roku został on laureatem Ogólnopolskiego Samorządowego642-104 certification Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” stąd w ZSS kojarzony jest przede wszystkim z Ochotniczą Strażą Pożarną, dlatego w tym roku dzięki Piotrkowi zaprezentowane zostało w Rzeszowie część wyposażenia oraz wyszkolenie ratowników z gminy Niebylec.

W ramach pokazu można było zobaczyć działania strażaków podczas wypadku z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Scenariusz przewidywał dwóch poszkodowanych kierowców: jeden przytomny z niewielkimi obrażeniami, uwięziony w samochodzie marki Peugot 106 oraz drugi nieprzytomny, uwięziony w samochodzie marki Volkswagen Golf. Czynności ratowników w czasie działań objaśniał widzom starszy sekcyjny Łukasz Krzanowski. Działania ratowników pokrótce przedstawiały się następująco: przyjazd na miejsce zdarzenia – kierowca Lucjan Bliźniak, następnie rozpoznanie wstępne i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Jako, że stan jednego z poszkodowanych był stabilny pozostał on w pojeździe, przystąpiono do uwalniania nieprzytomnego kierowcy Volskwagena. Sprawdzeniem stanu oraz przejęciem stabilizacji poszkodowanego rozpoczął Paweł Wcisło wykorzystując częściowy dostęp przez okno od strony kierowcy. Do wnętrza samochodu poprzez zbicie szyby od tyłu dostał się Mirosław Lenart  uzyskując w ten sposób dostęp do nieprzytomnego oraz możliwość kontroli stanu uwięzionego kierowcy – pozostał tam do momentu pełnego uwolnienia. Pełny dostęp do kierowcy zapewnili Wojciech Stanisławczyk oraz Piotr Błądziński przy użyciu rozpieracza oraz nożyc typu eDraulic marki Lukas będących na wyposażeniu OSP Konieczkowa. Po uwolnieniu z pojazdu poszkodowanego druhowie Mirosław oraz Paweł przeprowadzili szybkie badanie urazowe i przygotowali poszkodowanego do przekazania zespołowi ratownictwa medycznego. W tym czasie druhowie Piotr oraz Wojciech dokonali uwolnienia znajdującego się pod opieką druhów Jana oraz Lucjana drugiego poszkodowanego. Na tym pokaz został zakończony.

Pokaz spotkał się ze sporym zainteresowaniem młodzieży oraz grona pedagogicznego. Strażacy z gminy Niebylec pokazali się z bardzo dobrej strony rozpracowując zdarzenie w sposób spokojny i pewny pomimo mieszanego składu osobowego.070-417