Ratownicy OSP Niebylec na 21 Samochodowym Rajdzie Rzeszowskim


Popularność sportów motorowych a w szczególności rajdów samochodowych powoduje, że z roku na rok zainteresowanie na trasach odcinków specjalnych stale wzrasta. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak obserwować rajd, by nie stał się on tragicznym w skutkach widowiskiem. Samochody rajdowe w ciągu kilku sekund osiągają bardzo duże prędkości, znacznie przekraczające 100 km/h. I właśnie z taką szybkością auto zbliża się do miejsca szczególnie niebezpiecznego, a jednocześnie najbardziej widowiskowego, gromadzącego największe rzesze kibiców. Wystarczy niewielki błąd kierowcy, mały kamień na drodze, awaria samochodu i auto może bardzo niebezpiecznie opuścić wyznaczoną trasę.  Tragedia może dosięgnąć nie tylko zawodników ale również kibiców. Chcąc uniknąć nieszczęścia, organizatorzy rajdu dokładają wielu starań aby rajd był bezpieczny dla zawodników i publiczności. Stąd też przy miejscach widowiskowych wyznaczone są specjalne strefy dla kibiców, a wszyscy są zobowiązani do przestrzegania poleceń organizatorów, policji oraz służb porządkowych. Na każdym rajdzie wyznaczone są służby ratownicze :ratownictwo techniczne ,ratownictwo medyczne oraz pomoc drogowa. W tym roku po raz kolejny Automobilklub Rzeszowski zwrócił się do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebylcu z prośbą o zabezpieczenie  jednego odcinka specjalnego pod względem ratownictwa technicznego rozgrywanych w ramach 21 Rajdu Rzeszowskiego. Jednostka postanowiła przyjąć propozycję ponieważ posiada odpowiedni sprzęt oraz wyszkolonych ratowników. Tym razem przypadło nam w udziale zabezpieczanie OS Blizianka .

https://picasaweb.google.com/lh/photo/EKQJvwFh2DtDMmMPhal0pw?feat=directlink

W porównaniu z rokiem 2010 rajd przbiegał na tym odcinku bardziej spokojnie , oprócz małych kolizji nie doszło do poważnych wypadków.